صنایع دستی

صنایع دستی بیانگر صنعت و هنر نیاکان و نشان دهنده ی ذوق و هنر مردم هر منطقه از یک کشور است. به عقیده صاحب نظران این هنر اصیل، رمزماندگاری و حیات فرهنگی و اقتصادی کشور در روند جهانی شدن؛ در گرو نگاه کیفی به صنایع دستی است، از بعد فرهنگی و گردشگری نیز صنایع دستی بخشی از صنعت گردشگری است، که در همه مناطق ایران وجود دارد؛ در گسترۀ جهانی شدن صنایع دستی می تواند، با ایجاد رابطۀ پویا و خلاق بین طبیعت، انسان، دانش و فرهنگ یک منطقه با گردشگران، جریان جدیدی را در آینده برای ارتقا گردشگری و توسعه پایدار اقتصادی و حفظ و اشاعۀ ارزش های فرهنگی ایجاد کند؛ در شهر شیراز با دارا بودن پیشینۀ کهن و نقش فرهنگی، گردشگری در کشور و دارا بودن صنایع دستی سنتی خاص این شهر و آمار مناسب ورود گردشگران ضرورت توجه به این هنر- صنعت در این شهر بیش از پیش احساس می شود که علاوه بر توسعۀ اقتصادی پایدار در این شهر، به صورت مستقیم بر ارتقا و رشد مبادلات فرهنگی-گردشگری و توسعۀ مشاغل مرتبط و ایجاد اشتغال پایدار اثر گذار است؛ زیرا در عمل و تجربه دریافته اند که هنر صناعی یکی از عوامل بسیار موثر در در جذب گردشگر است. روش تحقیق در مقاله حاضر توصیفی تحلیلی است داده ها و اطلاعات مورد نیاز  برای انجام تحقیق از طریق مطالعه کتابخانه ای و میدانی بدست آمده و پردازش شده است؛ با توجه به آمارهای ذکر شده، سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شیراز نقش چشمگیری در احیای صنایع دستی داشته و از طرفی دیگر باعث طولانی کردن زمان ماندگاری گردشگری که یکی از اهداف سودآوری اقتصاد گردشگری است شده است. از یافته های دیگر این پژوهش این است که، توسعه منابع انسانی و آموزش پایدار این هنر اصیل در توسعه فرهنگی، گردشگری به عنوان یک رکن اساسی باید مورد توجه قرار گیرد.

هنر مینا کاری

هنر مینا کاری یکی از صنایع دستی اصفهان است که روی فلز انجام می شود . در هنر مینا کاری، نقوش و طرح های سنتی با دقت فراوان و بی نظیری شکل می گیرند این نقوش و تزیینات می توانند منبع الهام بسیار خوب و زیبایی برای طراحی و تزیین لباس ایرانی باشند و این از قابلیت ها و ظرافت های هنر است که می تواند دو یا چندین رشته آن را با هم پیوند زد هنر مینا کاری در سال های اخیر به دلیل عدم بررسی و تحقیق درباره آن از جایگاه اصلی و ویژه خود فاصله گرفته و رو به فراموشی است و برای کم کردن این فاصله نیاز به کاربردی تر و قابل دسترسی ترشدن این هنر هنر است از سوی دیگر طراحی و تزیین لباس هم که طی سال های اخیر از هویت ایرانی دور شده با این پیوند در جایگاه اصلی خود تثبیت می برای این پیوند استفاده از فلز لعاب دیده مینا کاری در ابعاد کوچک به عنوان دکمه به عنوان دکمه و سگک های تزیینی ، گل سینه در لباس،کیف و کفش و شال جلوه این هنر را دوچندان و هنر مینا کاری را کاریردی تر می کند

صنايع دستی چيست؟

صنایع دستی یا کاردستی نوعی کار است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته می‌شود. معمولاً این کلمه به روش‌های سنتی ساختن کالاها اطلاق می‌گردد. استادکاری مخصوص هر یک از این موارد مهم‌ترین ملاک است. چنین چیزهایی اغلب از لحاظ فرهنگی یا مذهبی فوق‌العاده هستند. لوازمی که به صورت تولید انبوه یا با ماشین آلات مختلف ساخته می‌شوند، جزء صنایع دستی نیستند.

آنچه مقولهٔ صنایع دستی را از هنر کاردستی متمایز می‌سازد، هدف از ساختن آنهاست. صنایع دستی لوازمی هستند که قرار است مورد استفاده قرار گرفته و کهنه، پوسیده و غیره شوند. موارد استفاده از آن‌ها بیش از یک تزئین ساده‌است. صنایع دستی اغلب کارهای فرهنگی و مرسومی تلقی می‌شوند زیرا به عنوان بخشی از ملزومات زندگی روزمره مطرح هستند. درحالی که هنر و کاردستی بیشتر یک فعالیت سرگرمی گونه و یک ارائه بی نقص از یک تکنیک خلاقیت است. از جنبه‌های عملی انواع مختلف صنایع دستی به دلیل شباهت مورد استفاده، همپوشانی زیادی دارند.

۱۰ ژوئن روز جهانی صنایع دستی است.

در سازمان جهانی یونسکو ۶۰۰ صنعت دستی ثبت شده‌است.

۴۵۰ صنعت دستی متعلق به کشور ایران است که از این تعداد ۲۸۷ صنعت متعلق به شهر اصفهان می‌باشد.

در ایران سازمان میراث فرهنگی متولّی این بخش می‌باشد.

صنایع دستی معروف ایرانی:

گلیم، فرش، گبه، قلمزنی، شیشه‌گری، منبّت کاری، مینا کاری، سفال، چوب، خاتم کاری، ملیله دوزی و …